Eteriniai aliejai užburia nuostabiais kvapais, jų įvairovė patenkins net įmantriausią uoslę. Kadangi jie naudojami įvairiausiais tikslais, nuo grožio ir sveikatos puoselėjimo iki emocinio poveikio ir net magijos jų naudojimo būdų taip pat yra įvairiausių. Siūlau susipažinti su pupuliariausiais ir nesudėtingais eterinių aliejų naudojimo būdais.
Eteriniai aliejai į organizmą patenka dviem pagrindiniais būdais – per odą ir uoslę. Tiesa ne visada galima atskirti šiuos aliejų naudojimo būdus, juk darant masažą su eteriniais aliejais įsisaviname juos ne tik per odą, bet drauge ir per uoslę.
Patekę ant odos dėl savo itin lengvos molekulinės struktūros jie labai greitai ir giliai įsiskverbia į odos ir gilesnių audinių ląsteles, patenka į kraujo apytaką. Viena iš naudingiausių eterinių aliejų savybių yra ta, kad greitai įsiskverbdami į odą jie aprūpina ją papildomu deguonimi. Patekę į odą eteriniai aliejai veikia dezinfekuojančiai, regeneruoja, gydo, subanalsuoja natūralias funkcijas, detoksikuoja ir valo nuo šlakų.
Įkvepiant eteriniai aliejai smegenyse akimirksniu sužadina biocheminius procesus, kurie reguliuoja mūsų emocijas ir savijautą – atpalaiduoja, raminą ar tonizuoja. Be to kvapai ir uoslė yra susieti su žmogaus atmintimi, kvapas gali sužadinti seniai pamirštus prisiminimus ir su jais susijusius jausmus. Daugelis mandarinų kvapą sieja su Kalėdomis, sukraus vatos kvapą su vaikystės pramogomis. Dėl asmeninių asociacijų skirtingiems žmonėms tas pats kvapas gali kelti labai skirtingas emocijas. Aviečių kvapas gali priminti vasaras kaime ir vaikystės nuotykius, bet taip pat gali kelti ligos ir vaistų asociacijas.
Eteriniai aliejai yra labai koncentruotos kvapiųjų augalų ar jų dalių ištraukos, todėl su jais elgtis reikia labai atsargiai. Dėl jų koncentracijos tiesioginis neskiesto aliejaus kontaktas su oda gali sudirginti odą, pojūtis panašus į rūgšties. Vieninteliai aliejai, kuriuos galima neskiestus naudoti ant odos yra arbatmedžio, levandos ir ramunėlių, tačiau ir čia reikia laikytis saiko, vieno arbatmedžio aliejaus lašelio ant spuogelio ar lavandų aliejaus ant uodo įkandimo visiškai pakanka. Taip pat daugumos eterinių aliejų negalima naudoti nėštumo metu, bei esant alergijai kuriai nors iš jų sudėtinių dalių. Laikyti aliejus reikėtų vaikams nepasiekiamoje vietoje, toliau nuo šviesos. Dabar kai jau žinote kaip saugiai elgtis su šia gamtos dovana susipažinkime su galimais ir labai maloniais jos naudojimo būdais.
Patalpoms aromatizuoti tinkamiausia yra aromatinė lempa. Tai dubuo vandeniui ir po juo įstatoma arbatinė žvakė. Visuomet pirma įpilkite vandens ir tik tuomet aliejų. Stebėkite, kad vanduo neišgaruotų, nes stiklinis indelis labai aprūks ir pajuoduos, o molinis suskils. Vidutinio dydžio kambariui užtenka į lempą įlašinti 5 lašelius eterinio aliejaus.
Jei neturite aromatinės lempos galite keleta lašelių eterinio aliejaus įlašinti į indą su džiovintomis gelėmis, užlašinti ant servetėlės ir ją įdėti į spintą arba uždėti ant šilto radiatoriaus. Taip pat galima įlašinti aliejaus į dar skystą, ką tik užpūstos storos žvakės vašką, jei paliksite aliejų ant paviršiaus jis nuo šilumos išgaruos iš karto, o jei dantų krapštuku jį įmaišysite į vašką, turėsite aromatinę žvakę, kuriai vėliau degant skleisis malonus kvapas.
Tiesioginei inhaliacijai eteriniai aliejai įkvepiami tiesiai iš flakonėlio arba suvilgius servetėlę. Šis būdas ypač tinka kai reikia greito rezultato – labai susijaudinus ar užėjus kosulio priepuoliui. Eterinio aliejaus galima nešiotis buteliuke arba specialiame aromaterapiniame medalione.
Jei esate namie ir turite daugiau laiko įlašinkite 2-3 lašelius į karšto vandens dubenį. Pasilenkite virš jo 20-30 cm atstumu ir užsidenkite galvą rankšluosčiu. Akis laikykite užmerktas, kad nesudirgintumėte. Su eukaliptų arba arbatmedžio aliejumi šią procedūrą galima atlikti peršalus, sluoguojant ar skaudant gerklei.
Garinimas labai padės problemiškai, ar jaunatvinių spuogų kamuojamai odai. Viskas daroma panašiai, kaip atliekant garinę inhaliaciją, tik svarbiausia leisto odai sugerti aktyviasias aliejų medžiagas. Riebiai odai tinka bergamotės aliejus, sausai – rožių, jautrią nuramins levandos, o suogus gydo arbatmedis.
Aromaterapinė vonia viena iš paprasčiausių ir efektyviausių aromaterapijos rūšių. Tokios vonios poveikis priklausys nuo pasirinktų aliejų bei vandens temperatūros. Optimali temperatūra 35-38 laipsniai ir gulėti tokioje vonioje reikėtų apie 20 minučių. Tokia procedūra šalina toksinus, nuovargį, gerina sanarių judrumą, padeda peršalus ar įsiskaudėjus galvai.
Suaugusiam asmeniu vienai voniai galima naudoti 6-10 lašų eterinio aliejaus. Kadangi aliejus su vandeniu nesimaišo, prieš pilant į vonią jį reikia ištirpinti. Įlašinkite aliejų į porą saujų jūos druskos, pusę puodelio pieno (bent 3,5% riebumo) ar šaukštą medaus ir gerai išmaišykite. Taip ištirpintas jis galės tolygiai pasklisti vandenyje.
Eukaliptų ar pušų aliejai sumaišyti su jūros druska puikiai tinka tik pajutus pirmuosius peršalimo simptomus. Rozmarinai gerina kraujotaką, ramunėlės dezinfekuoja ir gydo odą, rožės ir ylang ylang aliejai jaunina ir švelnina odą. Citrusinių vaisių aliejai žvalina ir padeda kovoti su celiulitu, o lavandų atpalaiduoja kūną ir protą bei nuteikia miegui. Vonioje su ylang ylang, santalmedžio ar muskuso aliejumi galite pagulėti drauge su mylimu žmogumi, nes jie pasižymi afrodiziakinėmis savybėmis.
Galite pasidaryti vien rankų ar kojų voneles, tam į šilto vandens dubenį įpilkite 3-7 lašelius ištirpinto eterinio aliejauus ir 10 minučių ar kol atvės pamirkykite rankas, alkūnes ar pėdas. Kojū nuovargį ir prakaitavimą sumažins vonelė su kipariso, arbatmedžio ar čiobrelio aliejais.
Eteriniai aliejai naudojami masažui įsigeria į odą ir pagerin kraujotaką, atpalaiduoja ar stimuliuoja raumenis. Msažo metu įkvepiamas aromatas veikia centrinę nervų sistemą, atpalaiduoja nuo streso, gerina daugelio organizmo sistemų darbą. Sumaišykite 10-15 lašų pasirinkto eterinio aliejaus su 30 ml augalinio (persikų, migdolų, vynuogių kauliukų ar alyvuogių) aliejaus. Mišinį laikykite tamsioje vėsioje vietoje ir gaminkite nedideliais kiekiais.
Galvos odos masažas ne tik atpalaiduos, bet ir padės puselėti plaukus. Sausiems plaukams labai tinka rožių, sandalmedžio, ylang-ylang, levandos, pelargonijų aliejai. Riebiems plaukams pasigaminkite mišinį su baziliko, eukalipto, kerdo, ramunėlių ar rozmarino laiejumi. Reikės maždaug 5 lašelius eterinio aliejaus išmaišyti su 30 ml arba 6 arbatiniais šaukšteliais augalinio aliejaus. Ilgiems storiems plaukams gali prireikti kiek daugiau mišinio. Paruoštą aliejų pašildykite vandens vonelėje, po to juo masažuokite galvos odą bei įtrinkite plaukus per visą ilgį. Po masažo apvyniokite plaukus rankšluosčiu ir leiskite taip šiltai pavyti bent 15 minučių. Po to galvą išplaukite šampūnu.
Bet kuriam aprašytam metodui galite naudoti vieną eterinį aliejų ar pasidaryti jų mišinį. Svarbu neviršyti bendro nurodyto eterinio aliejaus kiekio.
marija autoriaus atsakymas
sveiki, norejau pasiteirauti ar arbatines zvakes tinka burimui?