Jau apie penkis tūkstančius metų Indijos, Afrikos ir Vidurio Rytų gyventojos puošia kūną nuostabiais piešiniais. Šis menas vadinamas Mehndi. Rytuose jis turi gilią ritualinę prasmę, tikima, kad chna piešiniai neša sėkmę ir meilę bei saugo nuo blogio.
Ilgą laiką Amerikoje chna buvo naudota tik plaukų dažymui, tačiau prieš keletą metų laikinos chna tatuiruotės tapo karščiausiu aksesuaru nuo podiumų iki gatvių. Tokioms garsenybėms kaip Madona, Naomi Campbel ir daugeliui kitų tai tapo būdu išsiskirti ir išreikšti save.
Kūno dekoravimui naudojama pasta pagaminta iš sutrintų chna augalo (Lawsonia inermis) lapų miltelių ir kitų augalinių priedų. Pasta ant odos laikoma nuo kelių valandų iki visos paros, o ją nuvalius lieka dailus piešinys, kuris laikosi nuo poros savaičių iki mėnesio.
Naudojant vien natūralią Chna priklausomai nuo jos kokybės ir paruošimo išgaunama nuo geltonai oranžinės iki tamsiai rudos ar net vyšninės spalvos. Juoda spalva gaunama tik pridėjus chemikalų sutrumpintai vadinamų PPD. Apie juodos chna pavojus rašo Vilniaus visuomenės sveikatos centras, prieš susigundydami kelionėje ar Lietuvoje aplankyti tatuiruočių meistrą ir pasigražinti būtinai perskaitykite šį straipsnį ir galbūt sutaupysite daug ašarų. Nebūtina rizikuoti savo sveikata ir grožiu vardan laikinos pramogos, juolab, kad pasitelkus kūrybingumą ir kantrybę galima gauti puikius rezultatus vien natūraliomis augalinėmis priemonėmis. Natūrali chna saugi naudoti net vaikams ir nėščioms moterims. Naudojama plaukų dažymui ji puoselėja ir gydo plaukus, bespalvės chna kaukės naudingos veido ir viso kūno odai. Jei šią vasarą savo odą norite papuošti saugiomis augalinėmis tatuiruotėmis pasidalinsiu keletu paslapčių, kaip pasidaryti saugią ir ryškią spalvą suteikiančią pastą:
Chna paruošimas. Svarbiausia įsigyti labai smulkios, gerai persijotos ir šviežios (nepasibaigusio galiojimo) chna be jokių priedų. Jei negalite gauti specialiai piešimui skirtos chna persijokite tą, kurią turite. Ant labai gerai užsidarančio indo viršaus užmaukite dvi nailonines kojines iki kelių, pirštų dalį įstumkite indo vidun, kad padarytumėte dvisluoksnį sietelį. Į jį įberkite chna miltelių ir įmeskite kelias monetas, kurios padės persijoti miltelius. Uždarykite indelį, dangtelį vertėtų pritvirtinti užneriant gumą, nes jei kratant atsidarys, bus daug vargo kol viską išvalysite. Na o dabar kratykite kuo smarkiau. Jei indas permatomas matysite kaip į jo apačia subyra persijoti smulkiausi milteliai.
Tiek tamsinantį mišinį, tiek pačią chna geriau maišyti stikliniame ar keramikiniame inde su plastikiniu šaukšteliu. Metalas gali pakeisti spalvą nuo kontakto su chna esančiomis medžiagomis. Sumaišyta pasta turi būti maždaug jogurto – dantų pastos tirštumo. Paruoštą pastą uždenkite polietileno plėvele, kad negautų oro ir padėkite kur nors tamsioje, šiltoje vietoje bent trims valandoms ar net pernakt.
Bazinis chna mišinys gaunamas labai paprastai, tereikia sumaišyti chna miltelius su karštu vandeniu. Taip paruoštu mišiniu atliktas piešinys bus gan šviesus. Jei norite intensyvesnio atspalvio į pastą dedami papildomi augaliniai priedai, mehndi pastos receptų yra turbūt ne ką mažiau nei kalėdinių sausainių. Toliau pateikiama keletas receptų ir gudrybių.
1. Receptas. Du kupinus valgomuosius šaukštus chna miltelių sumaišykite su trim šaukštais šviežių citrinų sulčių ir 1/4 šaukštelio cukraus. Gerai išmaišę palikite pastą šiltoje vietoje aktyvuotis. Prieš naudojimą įlašinkite eukalipto, rozmarino ir/ar arbatmedžio eterinių aliejų.
2. Receptas. Paruoškite labai (labai labai) stiprios kavos, galite ją pavirti, kol nugaruos trečdalis vandens. Į atskirą indelį įdėkite norimą kiekį chna miltelių (priklauso nuo to, kokio dydžio piešinėlį darysite) ir įpilkite karštos kavos. Greitai išmaišykite, kad neliktų gumulėlių. Į pastą įlašinkite po kelis lašelius eukaliptų ir gvazdikelių eterinių aliejų.
3. Receptas. Pripilkite trečdalį ar pusę keptuvės vandens, įberkite saujelę sveikų ir sumaltų gvazdikėlių ir 2-3 pakelius stiprios juodos arbatos. Leiskite pavirti apie valandą. Tik saugokite, kad neišgaruotų per daug vandens, jei reikės įpilkite dar truputi, nes jums jo reikės pastai užmaišyti. Į mišinį dar galite įdėti cukraus. Leiskite mišiniui pravėsti ir stikliniame ar keramikiniame inde skystį (saugokite kad nepatektų tirščių) sumaišykite su chna milteliais. Nepadauginkite nei miltelių nei skysčio, verčiau dėkite po truputį ir greitai maišykite. Įpilkite į pastą šviežiai spaustų citrinų sulčių ir įlašinkite eterinio eukaliptų aliejaus.
Citrinų sultis padeda išgauti tamsesnį rudą atspalvį, kaip ir kava bei juodoji arbata. Kuo ilgiau pasta laikoma ant odos, tuo daugiau dažomųjų medžiagų įsiskverbia ir spalva tampa intensyvesnė, tačiau išdžiuvusi pasta greitai suskeldėja ir nutrupa. Dėl to dedamas cukrus, fruktozė ar medus, jis suteikia pastai lipnumo ir tąsumo, ji geriau limpa prie odos, ilgiau laikosi ir nesuskilinėja. Eteriniai aliejai kaip eukaliptas, gvazdikėliai, mira ir arbatmedis patamsina pastą, bet galima naudoti ir kitokius aliejus siekiant malonaus kvapo.
Aplikatoriai. Specialiose parduotuvėse ar internete galima įsigyti specialių minkštų plastiko buteliukų su metalinių vamzdelių antgaliais. Jais naudojantis labai patogu atlikti sudėtingesnius piešinius. Kitas pastos užtepimo būdas yra naudojantis plastikiniu kūgeliu. Jį nesunkiai pasidarysite ir pačios. Reikės storos plastiko plėvelės, puikiai tinka slidus dovanų vyniojimo popierius. Atkirpkite maždaug 20 x 20 cm ir susukite į kūgį, panašiai, kaip kažkada iš laikraščio darydavo indelį saulėgrąžoms. Smailusis galiukas turi būti kuo smailesnis, vėliau atsargiai jį nukirpsite taip, kad gautųsi labai maža skylutė. Lipnia juosta suklijuokite šoną, kad neišsisuktų. Per storąjį galą sudėkite į kūgį savo pastą, sukrėskite ją žemyn ir užlankstykite viršų taip, kad mažėjant pastos galėtumėte jį užlankstyti ar užsukti ir trumpėjantis kūgis visuomet būtų standus ir pilnas.
Pasiruošimas. Kad būtų patogu piešti ir piešinys “neišsibėgiotų” nuplaukite odos lopinėlį ant kurio piešite, šiltą dieną verta pabarstyti talko pudra, kad oda liktų sausa. Taip pat iš anksto pasiklokite laikraštį, kad neišteptumėte baldų, pasidėkite šalia vatos tamponėlių ir pagaliukų pavalyti nelygiai linijai ar aplikatoriaus galiukui jei apsiteptų. Taip pat pravers smeigtukas, jei kartais uždžiūtų ar užsikimštų aplikatoriaus galiukas. Norimą piešinį galite iš anksto švelniai pasižymėti ant odos kosmetiniu akių pieštuku, arba geliniu tušinuku. Dabar galite pradėti piešti.
Tatuiruotės užtvirtinimas. Drėgmė ir šiluma padeda spalvai geriau įsigerti, todėl norint išgauti sodresnę spalvą, jau nupieštą piešinėlį galima 4-5 kartus švelniai vatos gumuliuku sudrėkinti sirupo tirštumo citrinų sulčių ir cukraus mišiniu ir nudžiovinti plaukų džiovintuvu. Jei neturite laiko drėkinti ir šildyti, vieną kartą užtvirtintą ir jau truputį apdžiuvusį piešinį uždenkite plona ir minkšta polietileno plėvele, tai neleis per greitai išdžiūti ir nutrupėti pastai. Arba galima apipurkšti plaukų laku, jis taip pat padės užtvirtinti piešinį. Dabar beliko kuo ilgiau išlaikyti piešinį ant odos. Tinkamai “sutvarsčius” galima palikti pernakt.
Tolimesnė tatuiruotės priežiūra. Išlaikius pastą ant odos kuo ilgiau atsargiai ją nukrapštykite nagais ar bukuoju peilio krašteliu. Parą po pastos nuvalymo tatuiruotės geriau neplauti vandeniu. Patepkite odą alyvuogiu ar kitokiu aliejumi. Per ateinančią parą tatuiruotė dar tamsės. Įsidėmėkite – drėgmė, karštis, prakaitas spalvą tamsis ir padės tatuiruotei ilgiau išlikti, taigi pirtis ar maudynės nemirkant tatuiruotės jai gerai. Tačiau muilas, chloras ir šveitimas ją blukins, taip pat ir saulė. Chna yra natūrali apsauga nuo saulės, tad jei deginsitės tatuiruotės vietoje jai išblukus spalvai liks šviesus piešinėlis. Kartais tai gali atrodyti gan įdomiai, bet vis tiek rekomenduoju naudoti apsauginius kremus nuo saulės.
Mano, ant juosmens pasidaryta tatuiruotė, nuvalius pastą buvo rudos, kaip gerai įdegusi oda, spalvos. Po poros dienų ją dar kartą ant viršaus užpiešiau su šaldytuve laikytos tos pačios pastos likučiais. Tai nelabai ją patamsino nes pasta jau buvo pasenusi. Aš naudojau per amazon parduotuvę užsakytus cha miltelius ir specialų mehndi aliejų. Perkant iš amazon reikia kreditinės kortelės, daugelį prekių jie siunčia ir į Lietuvą, mano siuntinys atėjo per tris savaites.
Papildomai į pastą dėjau stiprios juodosios arbatos su keliais gvazdikeliais, citrinų sulčių neturėjau, todėl panaudojau vandenyje ištirpintus citrinos rūgšties miltelius, taip pat cukrų ir medų. Užmaišytą pastą dubenėlyje uždengiau plėvele ir kelias valandas laikiau didesniame dubenyje su karštu vandeniu. Piešiniai padaryti tą patį vakarą buvo tamsiausi ir ilgiausiai laikėsi – apie dvi savaites. Būtų išsilaikę ir dar ilgiau, bet kai baigiau piešti buvo vėlus vakaras, tad palaikiusi tik pusvalandį, pastą nuvaliau, patepiau odą aliejumi ir nuėjau miegoti. Pastą pasidėjau į šaldytuvą ir dar pažaidžiau kitą dieną. Antrą dieną darytas piešinys (gražus drakonas) išsilaikė kiek ilgiau nei savaitę kol galutinai išbluko. Beje piešiau ne pati, o mano vyras, mano jam nupiešta tatuiruotė neverta viešo demonstravimo, dailininkė iš manęs nelabai kokia.
Štai ir sužinojote kaip pasidaryti saugią puošmeną, linkiu visiems kūrybingumo ir entuziazmo, būtų smagu gauti nuotraukų su jūsų pasidarytomis tatuiruotėmis. Skaitantiems anglų kalba ir norintiems daugiau sužinoti apie Mehndi meną rekomenduoju šią svetainę.
Pasidalinkite savo nuomone: