Jau susipažinome su pavienių eterinių aliejų naudojimu ir jų savybėmis, bet kaip ir gelės mėgstame komponuoti į įvairiai kvepiančias ir atrodančias puokštes taip ir eterinius aliejus galime komponuoti į aromatų “puokštes”. Savo aromatinių mišinių kūrimas gali būti vienu iš maloniausių ir kūrybingiausių aromaterapijos aspektų. Eterinių aliejų mišiniai gali būti kuriami vien dėl malonaus aromato ir skirti kūnui ar aplinkai kvėpintu arba gydomaisiais tikslais, pavyzdžiui nemigai, galvos skausmui ar odos bėrimui gydyti.
Gydomieji mišiniai kuriami pirmiausia atsižvelgiant į norimą poveikį, tačiau pageidautina, kad aromatas būtų taip pat ir malonus. Labai svarbu atsižvelgti į bendrą sveikatos būseną kuriant gydomąjį mišinį, pavyzdžiui nenaudokite eterinių ar bazinių aliejų kuriems mišinį naudosiantis asmuo yra alergiškas arba kurie turėtų priešingą poveikį kitiems poreikiams. Tarkim jei probleminę odą gydantis mišinys sumaišytas su kremu bus naudojamas prieš miegą, nereikėtų jam naudoti žvalinančių kvapų. Vasarą reikėtų atsisakyti citrusinių ir bergamotės aliejų jei mišinys bus naudojamas ant odos, citrusiniai aliejai reaguodami su tiesioginės saulės spinduliais gali paskatinti pigmentinių dėmių atsiradimą.
Aromatinių mišinių kūrimas yra menininko polėkio ir vaistininko kruopštumo reikalaujantis darbas. Kuriant aromatinį mišinį svarbiausia yra kvapų dermė. Tai pačiai kategorijai priklausantys kvapai paprastai gerai dera tarpusavyje. Eterinių aliejų kvapai paprastai skirstomi į tokias kategorijas:
- Gėlių kvapo: lavandų, neroli ir jazmino aliejai;
- Žemės: vetiverijų ir pačiulės aliejai;
- Citrusiniai: apelsino, citrinos, bergamotės, laimo, greipfrukto;
- Medžių: pušies ir kedro aliejai;
- Žolynų: rozmarino, čiobrelio, baziliko aliejai;
- Mėtiniai šaldantys: mėtų, pipirmėtės, eukalipto, arbatmedžio aliejai;
- Rytietiški: imbiero, pačiulės aliejai;
- Prieskoniniai: cinamono, pipirų ir gvazdikėlio aliejai.
Nors tai ne griežtos taisyklės ir nereikėtų jomis apriboti savo kūrybingumo, tačiau dažniausiai tarpusavyje dera šių kategorijų aliejai:
- Gėliniai kvapai gerai dera su prieskoniniais, citrusiniais ir medžių aromatais;
- Medžių kvapai neblogai dera su visų kitų kategorijų aromatais;
- Prieskonių ir rytietiški aromatai neblogai gera su gėlių, rytietiškais ir citrusiniais aliejais, tik nepadauginkite mišinyje prieskoninių ar rytietiškų aromatų;
- Mėtiniai aliejai dera su citrusiniais, medžių, žolynų ir žemės aromatais.
Naudodami kvepalus tikriausiai pastebėjote, kad tik pasikvėpinus kvepalai kvepia vienaip, o praėjus kelioms valandoms kitaip. Taip yra todėl, kad skirtingi kvapai garuoja skirtingu greičiu ir intensyvumu. Remiantis muzikos analogija kvapai yra suskirstyti į viršutines, vidurines ir bazines natas. Kurdami savo aromatą galite pasirinkti aromatus iš visų natų, arba specialiai kurti lengvesnį ar sunkesnį aromatą. Tradicinė proporcija yra 30 procentų viršutinės natos, 50 procentų vidurinės natos ir 20 procentų bazinės natos aromato aliejų.
Viršutinei natai priskiriami šie eteriniai aliejai: anyžius, bazilikas, bergamotė, citronela, eukaliptas, greipfruktas, lavanda, citrina, citrinžolė, apelsinas, pipirmėtė.
Vidurinei natai priskiriami šie eteriniai aliejai: lauro, ramunėlės, cinamonas, šalavijas, gvazdikėlis, eglių spyglių aliejus, geranium, jazminas, juodasis pipiras, pušis, rožė, rozmarinas, arbatmedis, čiobrelis, tabakas, ylang ylang.
Žemutinei ar bazinei natai priskiriami šie eteriniai aliejai: balzamas, bičių vaškas, kedras, frankincense, imbieras, mira, olibanas, pačiulė, sandalmedis, vanilė, vetiverija.
Gamindami mišinį užsirašykite kiek lašelių ir kokio aliejaus naudojote, kad vėliau galėtumėte atgaminti patikusį aromatą. Nepamirškite užklijuoti etikečių ant mišinių buteliukų, jei nežinote kaip pavadinti savo kūrinį bent suteikite jam numerį pagal kurį savo darbo žurnale galėsite rasti jo sudėtį.
Pradėdami kurti savo aromatus eksperimentuokite su 2-3 skirtingų aliejų deriniais, vėliau kai uoslė įgus galėsite pereiti prie sudėtingesnių derinių. Kai kurie aliejai yra gerokai intensyvesni nei kiti, tad jei nenorite, kad jie dominuotų mišinyje jų naudokite žymiai mažiau.
Kadangi aliejai gan brangūs, iš pradžių gaminkite labai nedidelį bendrą mišinio kiekį. Parinkite norimas mišinio proprcijas, kad bendras lašelių skaičius būtų 5, 10, 15, 20 ar 25. Gamindami mišinį pagal receptą, kuriam reikia sumaišyti 1, 3 ir 5 dalių proporcija, kaip vieną dalį galite naudoti vieną lašelį. Jei kvapas patiks visuomet galėsite visas sudėtines dalis padauginti iš vienodo skaičiaus, kad gautumėte didesnio kiekio receptą.
Pagamintą mišinį laikykite tamsaus stiklo (paprastai gintaro ar mėlynos spalvos) buteliuke. Leiskite jam keletą dienų pastovėti tamsoje prieš galutinai nuspresdami ar sukurtas derinys jums patinka. Per tą laiką skirtingų aliejų cheminės medžiagos spės susimaišyti ir susilieti į vientisą aromatą.
Kol kas pagaminote patį aromatinį mišinį, kurį galite naudoti patalpų aromatizavimui. Tiesioginiam kontaktui su oda gryni eteriniai aliejai netinka ir juos reikėtų atskiesti baziniu aliejumi ar distiliuoti vandeniu ir alkoholiu, arba įmaišyti į kitas kosmetines priemones. Apie tai galite paskaityti straipsnyje apie eterinių aliejų naudojimą.
Pasidalinkite savo nuomone: